Möödunud kolmapäeval arutasime 2019. a riigieelarvet. Kolm peamist tähelepanekut minu sõnavõtust:
1. Riigieelarve peab olema selge, läbipaistev ja mõistetav ka neile, kelle jaoks see tehtud on, ehk siis Eesti inimestele. Paraku on eelarve aasta-aastalt muutunud segasemaks.
2. Headel aegadel ei tohi elada keeruliste arvelt. Majanduse kasvuaastatel on tark koguda reserve, et paratamatult tulevad keerulisemad ajad üle elada. Eesti pole paraku kasutanud soodsaid aastaid reservide kogumiseks.
3. Majanduskasvu tingimustes peab eelarve olema plussis või vähemalt tasakaalus. Euroopa Komisjoni prognoosi kohaselt on meie oma aga struktuurses puudujäägis 0,7% SKP-st
Esitasime Reformierakonna fraktsiooni poolt ettepanekud eelarvetasakaalu parandamiseks. Muuhulgas oleme andnud Riigikogule üle eelnõu aktsiiside vähendamiseks, et ohjata piirikaubandust ja suurendada maksulaekumisi. Tegime ettepaneku vähendada vastuolulise ja jätkusuutmatu “tasuta” ühistranspordi ja riiklike üürimajade programmi mahte. Lisaks esitasime muudatuse omavalitsuste rahastamise parandamiseks läbi tasandusfondi suurendamise. Sama oluliseks peame teadus- ja arendustegevuse rahastamise suurendamist 2020. aastaks ühe protsendini SKP-st ja üleminekut eestikeelsele haridusele juba lasteaiast, et teisi keeli kõnelevatel noortel oleks samaväärsed võimalused Eesti ühiskonnas edukalt hakkama saada.