26. novembril toimunud kodanikupäeva raames külastas läänemaa koole Riigikogu liige Lauri Luik. Õpilastega kohtuti Lihula, Taebla, Haapsalu Wiedemanni ning Noarootsi Gümnaasiumis, samuti Haapsalu Sanatoorses internaatkoolis.
Külastuste eesmärgiks oli rääkida õpilastele kodanikuühiskonnast ja kodanikuks olemisest ning saada ka tagasisidet, millisena näevad kodaniku rolli Eesti ühiskonnas kooliõpilased.
Esimene kohtumine gümnaasiumiõpilastega toimus Lihulas. Klassitäis õppureid esitasid julgelt küsimusi ning koos jõuti tõdemusele, et peale kõrgkooli lõpetamist ning mõningast maailmas ringi vaatamist on oluline naasta tagasi oma kodukohta, et seal elu paremaks muutma asuda.
Peale Lihulat ootasid juba õpilased Taebla Gümnaasiumis. Kaks kaheteistkümnendat klassi olid kogunenud ning osalesid elavalt arutelus, millest algab kodanikuks olemine. Ühiselt järeldati, et kodanikuks olemine algab väikestest asjadest. Kommipaberi maast võtmises ning selle prügikasti viskamises, libastunud sõbra püsti aitamisest jms. Ühesõnaga kõige lihtsamatest asjadest, mis teevad head meid ümbritsevale ning loovad väärtust.
Peale põnevat kohtumist Taeblas seati sammud Haapsalu Sanatoorse kooli poole, kus suures saalis ootasid huviga kohtumist õpilased ja õpetajad. Asjalikud ja päevakohased küsimused vürtsitasid ka seda kohtumist. Enne lahkumist said tüdrukud Laurilt autogrammi ning julgustavad sõnad edaspidiseks.
Sanatoorsele koolile järgnes kohtumine Lauri kodukoolis Wiedemanni Gümnaasiumis. Ees ootas kolm klassitäit abituriente, kes olid kogunenud saali. Lauri rääkis õpilastele sellest kuidas ta poliitikukarjäär oli alguse saanud Wiedemanni Gümnaasiumist ning ka enda kodanikuks kujunemisest. Huvi tunti ka majanduse hetkeolukorra vastu.
Päeva jäi lõpetama kokkusaamine Noarootsi Gümnaasiumi õpilastega. Peale kodanikuks olemise räägiti ka sellest, kuidas asetsevad Eesti poliitilised partied ideoloogilisel parem-vasakskaalal ning millised on nende põhilised maailmavaatelised erinevused. Huvitav oli see, et Noarootsi kooli õpilased olid kõige varmamad vastama jaatavalt küsimusele, kas kunagi soovitakse kodukohta tagasi elama ja tööle tulla.
Päeva jooksul kohtuti pea kahesaja õpilasega, millest võib järeldada, et meie kodanike riik on ka tulevikus heades kätes.