Täna lõpetasime kultuurikomisjonis põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse (PGS) muudatusettepanekute läbihääletamise.
Oluline ja suur töö on ära tehtud. Kui puslepilt saab sadadest muudatusettepanekutest kokku pandud ning see on ka soovitud nägu, siis saame tuua eelnõu riigikogu suurde saali. Seda eeldatavasti juba käesoleva aasta mai alguses.
Seadus on riigikogus menetluses juba 2008. aasta lõpust. Kokku oleme koolireformi eelnõud menetlenud 44 komisjoni koosolekul ning lisaks veel kümnetel avalikel aruteludel.
Kokku oli ettepanekuid nii erinevate fraktsioonide kui huvigruppide poolt esitatud ca 500.
Mul on hea meel selle üle, et minister Lukas tuli vastu meie parandusettepanekule vabastada omavalitsused kohustusest kooliastmeid (põhikooli ja gümnaasiumi) lahutada. Tänases eelnõus on see jäetud meie ettepanekul kohalike omavalitsuste endi otsustada.
Koolikohustuslik iga jääb praeguse eelnõu kohaselt 17. eluaastale; kohalike omavalitsuste vaheline tasaarvlemine õpilaste osas säilib meie ettepanekul täna kehtival kujul; ettevõtlusõpetus on lülitatud gümnaasiumi õppeprogrammi analoogselt usundi- ja riigikaitseõpetusega; eraõiguslikel institutsioonidel (ala Keila kool) on edaspidigi õigus samuti koole ülal pidada ning gümnaasiumi lõpetamiseks on tarvilik sooritada vähemalt 3 riigieksamit 50%-le tulemusele ning teha ka komplekseksam.
Oluline on seegi, et omavalitsustevaheline tasaarveldamine hakkab nüüdsest kehtima ka erakoolide puhul.
Leian, et oleme saanud päris hea eelnõu. Tänan koalitsioonipartnerit, kes on meie muudatusettepanekutele vastu tulnud.