Tegemised 10.-16.03.2008
Nädalavahetus kulges aktiivselt. Laupäeva pärastlõunal kohtusin oma kampaaniameeskonna ja Haapsalu Noorte Reformiklubi (HNRK) liikmetega Ridala külaplatsil, et teha selle kevade esimene grill ning rääkida valmistumisest 2009. aasta kohalikeks valimisteks.
HNRK ja kampaaniameeskonna noortega kevadgrillil. Foto: erakogu
***
Olulisematest päevapoliitilistest teemadest vajavad markeerimist järgmised:
• parlamendiliikmete palgaküsimus-
üritame leida mõistlikke lahendusi, head ideed on teretulnud
• ettevõtte tulumaksusüsteemi kooskõlla viimine ELi ema-tütarettevõtte direktiiviga- peamine muudatus (avansilised maksed) puudutab ettevõtteid, mille aastas väljavõetav dividendide summa ületab 2009. aastal ca 600 000 EEK-i., hilisematel aastatel ca 460 000 EEK-i . Avansilisi makseid ei tule tasuda neil, kes dividende välja ei maksa. Need, kes annavad maksuhaldurile teada, et nad dividende võtta ei plaani ja siis aasta lõpus siiski dividende maksavad, peavad tulumaksu järgmisel aastal tasuma korraga.
• ringiraha eelnõu –
teema on tekitanud diskussioone. Loodetavasti laabub valitsuses kõik eesmärgipäraselt, mispeale saame parlamendis vastavad seadusemuudatused ära kinnitada ning lastele 2009. aastal juba 2000 kroonist ringiraha maksma hakata.
• kultuuriürituste käibemaks-
jällegi palju räägitud ja vaieldud teema. Vaadates viie aasta taguseid kultuurikomisjoni protokolle tuli äsjane vaidlus päris tuttav ette. Näen täna ainsa mõistliku variandina, et kõigile kehtestataks ühtne 18%-line käibemaksumäär ning EL direktiividest tulenevalt maksuvabastus avalik-õiguslikele etendusasutustele.
• perekonnaseadus-
Oluline on märkida, et eelnõu on täna alles toorik. Kindlasti saab palju kõhklusi tekitanud abikaasade varaliste suhete puhul tehtud muudatus, mille järgi kõigi praegu juba abielus olevate paaride puhul jääb kehtima ühisvara põhimõte. See tähendab, et kõigi juba abielus olevate paaride puhul ei muutu varalises pooles midagi. Kui juba abielus olevatel paaridel on samuti soov minna üle vara lahususe süsteemile (selle süsteemi järgi on abielu kestel kumbki pool oma vara omanik, kuid lahutuse korral peab see pool, kelle vara on abielu jooksul teisest rohkem kasvanud, 1/2 tollest suuremast kasvust loovutama nö nõrgemale poolele), peavad nad tegema vastava ühise avalduse.
Kõrghariduse rahastamise reformimine on erakonnas, ja ka laiemalt, teemaks juba mõnda aega. Esmaspäeval kohtusime haridusfondide töögrupiga, et rääkida lähemalt plaanitava fondi struktuurist ja toimimisest ning käikulaskmise graafikust. Haridusfondi all mõistame nn kogumiskontot, kuhu oleks inimesel võimalik hakata investeerima raha oma järglas(t)e hariduskulude kompenseerimise tarvis. Selge on see, et haridusfonde peab võtma ühe osana komplekssest tervikust, mis kätkeb endas nii stipendiumite süsteemi ülevaatamist, õppelaenu piirmäära tõstmist (koalitsioonilepe näeb ette tõstmist 60 000 kroonile), riigitellimuse järk-järgulist vähendamist jm vajalikke hariduspoliitilisi samme.
Teisipäeval kohtusin üle-Euroopalise noorsooteemalise filmiprojekti eestvedajaga, tutvustasin erinevaid rahastamisvõimalusi ning viisin end kurssi projekti detailidega. Pealelõunal arutlesime meie fraktsiooni maakonnavisiitide veelgi parema korralduse üle. Samuti kohtusin Kiviõlisse ekstreemspordikeskust rajavate aktivistidega, et mõtelda võimalikele finantseerimisskeemidele.
Kolmapäevasel erakonna juhatuse koosolekul olid arutlusel nagu ikka päevapoliitilised teemad. Üks olulisemaid on kahtlemata ringiraha programm, mis tagab igale lapsele 2000 krooni huvialaringis osalemiseks. Põgusalt rääkisime ka Eesti Posti hetkeolukorrast ja plaanidest, veeprojektidest ja lasteaiakohtade programmist.
Neljapäeva õhtul osalesin žüriiliikmena juba traditsioonilisel Tallinna Õismäe Humanitaargümnaasiumi (TÕHG) hotima (loe kuumima) poisi ja tüdruku valimisel. Rebimine oli tihe, võitjaks tulid nagu ikka vaid parimad.
Hotim tüdruk. Foto: erakogu
Õismäe noorte vabaajakeskuse võitluskunstnikud. Foto: erakogu
Järgmisel õhtul külastasin Haapsalu Linna Algkooli, et tervitada kooliperet algkooli 169. ja koolimaja 70. sünnipäeval. Sellest koolist sai alguse minu haridustee, seal omandasin esimesed õpikutarkused. Meenutasin päeva, mil ema ja isa käekõrval esimest korda kooliuksest sisse astusin. Meenub ka see, et ainuke pilt, mis isal ilmutamisel välja tuli, oli foto ühes venna ja kõige tähtsama raamatuga- aabitsaga.
Vigala meeskvintett esinemishoos. Foto: erakogu
Algkool vajab suuri investeeringuid. Sel aastal tegime algust koolihoovi korrastamise projektiga, mille maksumus on üle miljoni krooni. Edaspidi tuleb aga leida veel kümneid miljoneid, et ka koolihoone saaks nii seest kui väljast oma eale teenitud välimuse.
Algkooli direktor Malle Õiglas kõnet pidamas. Foto: erakogu
Laupäeva õhtupoolikul osalesin Haapsalu harrastusteatri Randlase 30. juubelipeol. Meeleolukas ja suursugune sünnipäev jääb kauaks meelde.
Randlase sünnipäev Haapsalu kultuurikeskuses. Foto: erakogu
Pühapäeval peale jumalateenistust kogunesime huvilistega, et arutleda koguduse noortetöö aktiviseerimise üle. Leppisime kokku, et esimene kohtumine leiab aset 17. aprillil kell 19 Haapsalus Jaani koguduse majas, külaliseks noor lauljatar Luisa Värk.
Jumalateenistus Haapsalus. Foto: erakogu
Kenad kevadilmad võimaldasid joosta 59 ja ujuda 2 km.