Rahvusvahelise Koolispordi Föderatsiooni (ISF) aastakoosolek toimus sel korral Kesk-Ameerikas Guatemalas.
Kohale oli tulnud sadakond delegaati üle maailma, üks nendest mina. Üldkoosoleku olulisemateks teemadeks olid möödunud perioodi aruandluse kinnitamine, ülevaated toimunud tegevustest ja tulevikuplaanidest ning järgmise perioodi eelarve ja tegevuskava ning võistlustingimuste kinnitamine. Üldkogule eelnes ja järgnes rida tehnilisi nõupidamisi, kus lepiti kokku edasiste tegevuste detailides, uutes võistluspaikades jne.
Kuna koolisport on üle maailma riiklikult tähtis teema, kohtusime ka Guatemala haridusministri Cynthia del Aguilaga, kes riigis ka seda valdkonda kureerib. Guatemalas olid samal ajal suured tudengirahutused, kuna valitsusel on kavas pedagoogideks õppivate tudengite õppeaega tõsta kolmelt aastalt viiele. Tudengid on vastu. See on tekitanud korraliku segaduse ja mässu, mis viimasel nädalal päädis ministri ründamisega. Vaatamata pingelisele poliitilisele olukorrale oli minister väga asjalik ja rahulik.
Hiljem kohtusime ka Guatemala presidendi Otto Perez Molinaga.
Guatemala on väga ilus riik oma ca 110 000 ruutkilomeetri ja 13 miljoni elanikuga. Suurt osa sellest mägisest riigist katab puutumata troopiline vihmamets. Ei tähenda ilma asjata Guatemala tõlkes “maa keset puid”. Reeglina valdab riigis hispaania keel, kuid lisaks kõnelevad kohalikud maiad (keda on ca pool rahvastikust) kokku ca 20 eri keelt või murrakut.
Kahjuks on tark põlisrahvas (kes viimastel aastatel ajakirjanduse vahendusel ristitud maailmalõpu kuulutajateks) täna siiski surutud seisus. Hispaania kolonialistide järeltulijad on hammustanud endile parimad palad. Levinuim on katoliku usk. Üldine elatustase pole kiita. Pika ja rusuva kodusõja märke ning mõjusid (mis lõppes de jure 1996), on siiani ägedalt tunda.
Oma äri saad ajada vaid relvastatud turvameeste saatel (pealinnas on iga poe ees pumppüssiga turvamees, rääkimata pankadest jms). Pealinnas Guatemala citys turistil üksi jalutama minna väga ei soovitata.
Riigis on 7 tegevat vulkaani, mis läbi aastasadade on lisaks pea igapäevastele maavärinatele riigile korvamatuid kahjusid tekitanud.
Rahvuslind on imeline, pika rohelise saba ja värvikireva kehaga ketsaal. Sama linnuke on kujutatud ka kohalikul rahatähel, mis samuti saanud nime rahvuslinnu järgi. Guatemala on riik, kuhu läheks meeleldi tagasi.